Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Jej Maria” — event geocachingowy w Katowicach

18 marca 2019 — 17:30 - 19:00

W grudniu, dzięki Pani Bożenie Kubiak, po raz pierwszy zetknęliśmy się z geocachingiem w Krakowie. Wspólnie postanowiliśmy rzecz powtórzyć i oto mamy zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych na spotkanie zatytułowane Jej Maria, poświęcone Marii Goeppert-Mayer — noblistce urodzonej w Katowicach. Spotkaniu będzie towarzyszył krótki wykład dra hab. Tomasza Pospiesznego poświęcony badaczce.

Spotkamy się w gościnnych progach Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, gdzie uczona została ochrzczona i gdzie pamięć o Niej jest wciąż żywa. Po spotkaniu udamy się na wieczorny spacer szlakiem miejsc związanych z noblistką w Katowicach.

Wiele lat temu czytając „Leksykon techniki” w Czytelni MBP  przy ulicy Młyńskiej 5* odkryłam, że moje rodzinne miasto jest miejscem urodzenia amerykańskiej fizyczki niemieckiego pochodzenia, laureatki nagrody Nobla – Marii Goeppert Mayer. Pojąć nie mogłam dlaczego nie słyszałam o Niej wcześniej. W zasadzie nikt nie słyszał. Ani moi rodzice, ani nauczyciele, ani osoby mocno z Katowicami związane.  
Lata płynęły, zapomniałam o swoim odkryciu do 2006, kiedy to przyszło mi opracować wraz nauczycielami z mojej szkoły WebQuest o jakiejś postaci ze śląską ziemią związanej. Któż był lepszy niż MGM i Jej rodzina? A potem wszytko potoczyło się jak w filmie: projekt edukacyjny, wędrowanie Jej śladami po Polsce i Europie, ulica nazwana Jej imieniem, dziewięć Festiwali Nauki, poznanie zięcia Noblistki, długoletnia znajomość z Jej synem, ich wizyty w Katowicach, tyle wspomnień i nowych doświadczeń, wiele fascynujących znajomości. A po kilkunastu latach historia zatacza koło: nowa książka o Marii, sztuka, której jest bohaterką, znajomość z Jej wnuczką i ….  kesze Jej dedykowane.
No i kolejny event, tym razem pt „Jej Maria”** poświęcony tej wybitnej postaci. Cebulowej Madonnie. Niesamowitej kobiecie. Mojej naukowej fascynacji. Mojej Marii.
Bożena Kubiak

 

Serdecznie zapraszamy!

Szczegóły

Data:
18 marca 2019
Godzina:
17:30 - 19:00

Organizatorzy

CopernicusHigh
Piękniejsza Strona Nauki

Miejsce wydarzenia

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Karowicach
ul. Warszawska 18
Katowice, 40-006
+ Google Map

Dodaj komentarz