PREMIERA! Maria Goeppert-Mayer. Tańcząca z atomami

Już 4 lipca 2024 roku premiera książki prof. Tomasza Pospiesznego pt. Maria Goeppert-Mayer. Tańcząca z atomami!

Książka Tomasza Pospiesznego to pierwsza polska biografia Noblistki urodzonej w Katowicach. Oparta na licznych źródłach i wzbogacona wieloma prywatnymi zdjęciami z archiwum wnuczki Uczonej – Tani DuBeau.

328 stron, ponad 100 ilustracji w tym dyplom Nagrody Nobla dla Marii Goeppert-Mayer opublikowany po raz pierwszy w kolorze.

 

Współwydawcą książki jest Polskie Towarzystwo Chemiczne.

 

 

W 2014 roku na ścianie budynku Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach pojawił się olbrzymi mural zatytułowany jak niniejsza książka – „Tańcząca z atomami”, poświęcony noblistce, która spędziła jedynie swoje 4 pierwsze lata życia w Katowicach, i nie było jej dane wrócić do rodzinnych stron. Idealnie wpisuje się on w wizualnie przedstawione porównanie jej badań do tańca.

prof. dr hab. Izabela Nowak
Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chemicznego

 

Mam nadzieje, że także dla wszystkich osób, które od lat towarzyszą mi w wędrówce śladami Marii Goeppert-Mayer: mojej rodzinie, przyjaciołom, uczniom poznawanie Jej życia to wspaniała przygoda. Ta wędrówka jest z pewnością też przygodą dla mojego Przyjaciela Tomasza Pospiesznego, autora tej książki, poznanego dzięki Marii Goeppert-Mayer.

Bożena Kubiak

 

Książka ta powstała w zasadzie dzięki trzem kobietom. Pierwszą z nich jest Bożena Kubiak z Katowic, która „zaraziła” mnie MGM (jak o niej mówi). Drugą jest profesor Donna Strickland, która w październiku 2022 roku była gościem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Nie mieliśmy okazji się spotkać, ale Pani profesor przekazała mi poprzez Bożenę krótki liścik, który zachęcił mnie do napisania tej książki. Trzecią jest Maria Goeppert-Mayer…
Książką tą chciałbym przybliżyć koleje losu i pracy naukowej Marii Goepert-Mayer. Kobiety, dzięki której mogliśmy inaczej spojrzeć na wnętrze atomu. Kobiety, która swoją wizją i talentem wyprzedzała epokę, w której przyszło jej żyć i działać. Kobiecie tańczącej z atomami.

prof. UAM dr hab. Tomasz Pospieszny