PREMIERA — Nowa Alchemia czyli historia Radioaktywności!

 

Długo oczekiwana premiera

Pierwsza polska książka o historii radioaktywności

Opowiada o przełomowych odkryciach w dziejach historii atomu. Jest to swoista biografia fizyki i chemii opowiedziana z punktu widzenia jej twórców. Książka zainspirowana jest wykładem Ernesta Rutherforda z 1936 roku.

WCIĄGAJĄCA

Ciekawa historia badań nad zjawiskiem radioaktywności.

PRZEKROJOWA

Od odkrycia uranu do otrzymania plutonu i neptunu.

POPULARNONAUKOWA

W przystępny sposób opowiada o zjawiskach fizycznych i chemicznych.

WYCZERPUJĄCA

Oparta o liczne źródła, przede wszystkim obcojęzyczne.

ZASKAKUJĄCA

Pierwsza książka Tomasza Pospiesznego nie tylko o kobietach.

 

Tomasz Pospieszny

 

Profesor UAM doktor habilitowany nauk chemicznych, poznaniak i bibliofil. Na co dzień pracuje w Zakładzie Produktów Bioaktywnych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Fascynat historii nauk przyrodniczych. Podziwia życie, pracę i wkład kobiet w tworzenie nauki.

 

BIOGRAF

W swoim dorobku pisarskim ma biografie wielkich kobiet nauki: Marii Skłodowskiej-Curie („Nieskalana sławą” w 2015 roku i „Zakochana w nauce” w 2020 roku), Lise Meitner („Zapomniany geniusz” w 2016 roku) i Ireny Joliot-Curie („Radowa księżniczka” w 2017 roku).

Jest także autorem książki poświęconej kobietom – pionierkom chemii jądrowej pt. „Pasja & geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla” (2019).

POPULARYZATOR

W 2018 roku przygotował autorski cykl wykładów akademickich „Piękniejsza strona nauki – rola kobiet w tworzeniu chemii i fizyki”.

Jest współtwórcą programu edukacyjnego „Piękniejsza Strona Nauki”.

W ramach programu powstały dwie wystawy towarzyszące książkom Tomasza Pospiesznego: „Pasja & geniusz” (2019) i „Zakochana w nauce”.

KOLEKCJONER

Od lat gromadzi zbiory naukowe, ikonograficzne i archiwalne związane z postacią Marii Skłodowskiej-Curie.

NAUKOWIEC I WYKŁADOWCA

Specjalizuje się w chemii steroidów. Prowadzi szereg badań naukowych na Wydziale Chemii UAM i dzieli się wiedzą ze studentami.

FELIETONISTA

Regularnie publikuje na Piękniejszej Stronie Nauki.