Tydzień Noblowski — Nagroda Nobla dla małżonków Joliot-Curie w 1935 roku

 

Drugą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla z chemii była Irena Joliot-Curie. Otrzymała ją wraz z mężem Fryderykiem w 1935 roku za odkrycie sztucznej radioaktywności.
Paul Langevin podczas wykładu wygłoszonego w styczniu 1936 roku powiedział:
Mamy więc prawo powiedzieć, że Fryderyk i Irena Joliot-Curie są założycielami nowej chemii; to gałąź chemii jądrowej, w której uświadamiamy sobie starożytne marzenie alchemików, transmutacji jednego pierwiastka w drugi […]. W 1935 roku została dodana do nazwiska Curie trzecia Nagroda Nobla. Wszystkie te prace doprowadziły do odkrycia tego, co nazywamy rodzinami promieniotwórczymi […].
Jeśli więc mamy rodziny naturalne i rodziny sztuczne, możemy z pewnością powiedzieć, że najbardziej radioaktywną rodziną świata jest rodzina Curie […]. Piotr i Maria Curie z jednej strony, Irena i Fryderyk Joliot-Curie z drugiej dają nam uderzający symbol, zdecydowanie wykazujący twórczość wynikającą z współpracy obu płci w dziedzinie nauki, którą możemy uznać za jedną z najwyższych, jaka istnieje.
Poniżej plansza z naszej wystawy, która towarzyszy książce Tomasza Pospiesznego pt. Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla, Wydawnictwo Po Godzinach, Warszawa 2019.
© Tomasz Pospieszny & Ewelina Wajs / Piękniejsza Strona Nauki