Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Lise Meitner – pierwsza dama fizyki jądrowej – wykład prof. Pospiesznego

2 czerwca 2022 — 18:00 - 19:30

Kolejny, trzeci wykład z cyklu „Śladami austriackich naukowczyń” – tym razem będziemy mieli okazję posłuchać arcyciekawej historii Lise Meitner, nazywanej przez Einsteina „naszą Curie”. Meitner (1878-1968) to uczona o niezwykłej przenikliwości umysłu, wyprzedzająca swój czas o pokolenia. Była uznawana za gigantkę fizyki jądrowej. Jednocześnie – mimo 48 nominacji – nigdy nie uhonorwano jej Nagrodą Nobla. Dlaczego? O jej długim i niezwykle barwnym życiu opowie nam prof. Tomasz Pospieszny z Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor habilitowany nauk chemicznych, który podziwia życie, pracę i wkład kobiet w tworzenie nauki.
Partnerzy: Piękniejsza Strona Nauki
Foto ©: Lise Meitner w dniu obrony doktoratu, Wiedeń, 1906, domena publiczna, Lise Meitner w laboratorium, Berlin, 1912, Archiv der Max-Planck-Gesellschaft, Berlin-DahlemLise Meitner (1878–1968) była nazywana przez Einsteina „naszą Curie”. Uczona o niezwykłej przenikliwości umysłu i geniuszu, wyprzedzająca swój czas o pokolenia. Wraz z Ottonem Hahnem odkryła kilka naturalnych izotopów promieniotwórczych i pierwiastek radioaktywny protaktyn. Odkryła także odrzut jądra atomowego, zgłębiała właściwości fizyczne substancji promieniotwórczych, była specjalistką w badaniu promieniowania beta, odkryła zjawisko Augera. Samo to już wystarczyło, aby uznać ją za giganta fizyki jądrowej. James Chadwick uważał wręcz, że mogłaby odkryć neutron… Jako pierwsza prawidłowo zinterpretowała reakcję rozszczepienia jądra atomowego, obliczyła energię wyzwalaną w tym procesie oraz przewidziała łańcuchową reakcję jądrową. Za tę ostatnią pracę Hahn samodzielnie otrzymał Nagrodę Nobla. Meitner do tej nagrody nominowano czterdzieści osiem razy, jednak ostatecznie nigdy jej nią nie wyróżniono. Wielbicielka muzyki Brahmsa i górskich wędrówek, przez wielu studentów nazywana ciocią Lisą. Odmówiła udziału w pracach nad projektem Manhattan. Jej nazwisko na zawsze utrwalono w układzie okresowym pierwiastków, nadając pierwiastkowi 109 nazwę meitnerium. Jej długie i niezwykle barwne życie stanowi historię, którą warto poznać, by na zawsze zapamiętać Lise Meitner.
Tomasz Pospieszny — profesor UAM, doktor habilitowany nauk chemicznych, poznaniak i bibliofil. Pracuje w Zakładzie Produktów Bioaktywnych na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie zajmuje się chemią produktów naturalnych. Podziwia życie, pracę i wkład kobiet w tworzenie nauki.

Wydarzenie odbywa się w ramach programu „Kalliope Austria” Sekcji Kulturalnej Federalnego Ministerstwa Spraw Europejskich i Międzynarodowych Austrii.

Szczegóły

Data:
2 czerwca 2022
Godzina:
18:00 - 19:30
https://austria.org.pl/wydarzenia/lise-meitner-pierwsza-dama-fizyki-jadrowej

Organizator

Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Zobacz stronę dla: Organizator

Miejsce wydarzenia

Austriackie Forum Kultury w Warszawie
ul. Próżna 7/9
Warszawa, 00-107
+ Google Map
Telefon:
22 526 88 00
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia

Dodaj komentarz