Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Lise Meitner – wykład dla Austriackiego Forum Kultury w Warszawie

26 września 2019 — 18:00 - 20:00

 

Austriackie Forum Kultury i Piękniejsza Strona Nauki serdecznie zapraszają na wykład dra hab. Tomasza Pospiesznego, poświęcony Lise Meitner.

W trakcie wykładu fragmenty biografii Lise Meitner przeczyta dla Państwa Edyta Lukaszewska, która podziwia kobiety w historii nauk ścisłych — niesamowite osobowości takie, jak Lise Meitner — z ich niezwykłą dyscypliną i determinacją, z pasją do odkrywania nowego siłą dążenia do celu.

Lise Meitner — jedna z najznamienitszych uczonych wszech czasów. Od samego początku szykanowana ze względu na płeć, nie miała równej szansy na pracę naukową. Mimo niezależności i determinacji nigdy nie otrzymała Nagrody Nobla choć była do niej zgłaszana 48 razy! Jej naukowy dorobek był ponad przeciętny: wspólnie z Ottonem Hahnem odkryła odrzut jądra atomowego, kilka naturalnych izotopów promieniotwórczych, pierwiastek protaktyn oraz jako pierwsza prawidłowo zinterpretowała zjawisko rozszczepienia jądra atomowego. Do końca swojego długiego życia była zakochana w nauce i muzyce. Namiętnie oddawała się czytaniu i paleniu papierosów. Lise Meitner — Zapomniany geniusz — Pierwsza Dama fizyki jądrowej.

Tomasz Pospieszny, doktor habilitowany nauk chemicznych, poznaniak i bibliofil. Na co dzień pracuje w Pracowni Chemii Mikrobiocydów na Wydziale Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Fascynat historii nauk przyrodniczych. Podziwia życie, pracę i wkład kobiet w tworzenie nauki. W 2011 roku pomysłodawca i animator cyklu wykładów, pokazów chemicznych, wystawy oraz zbioru esejów Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie. Kobiety w nauce (UAM, Poznań, 2011). Współorganizator wieczoru artystycznego Maria Skłodowska-Curie i Czesław Miłosz. Podróżni świata i ich prywatne ojczyzny (UAM, Poznań, 2011). Jest autorem licznych wykładów, artykułów i biografii Marii Skłodowskiej-Curie Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie (Novae Res, 2015), Lise Meitner Zapomniany geniusz. Lise Meitner pierwsza dama fizyki jądrowej (Novae Res, 2016) oraz Ireny Joliot-Curie Radowa księżniczka. Historia Ireny Joliot-Curie (Novae Res, 2017). W 2017 roku uhonorowany medalem 100-lecia odkrycia radu, przyznawanym instytucjom i osobom szczególnie zasłużonym w promowaniu dzieła Marii Skłodowskiej-Curie przez Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie. W roku 2018 stworzył autorski cykl wykładów akademickich Piękniejsza strona nauki – rola kobiet w tworzeniu chemii i fizyki. W czerwcu 2019 roku nakładem Wydawnictwa Po Godzinach ukazała się jego najnowsza książka Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla.

Austriackie Forum Kultury w Warszawie powstało w 1965 roku jako pierwszy Instytut Kultury za żelazną kurtyną. Dla warszawiaków był oknem na Zachód i odegrało ważną rolę w kształtowania opozycji demokratycznej w Polsce. Można tu było nauczyć się języka niemieckiego i przeczytać trudne do zdobycia książki, ale też spotkać Tadeusza Mazowieckiego, Zbigniewa Herberta czy prof. Władysława Bartoszewskiego. Dzisiaj Austriackie Forum Kultury jest otwartym miejscem spotkań, dialogu i wymiany kulturalnej. Zaprasza austriackich artystów, pisarzy i naukowców. Organizuje koncerty, wernisaże, spotkania autorskie, konferencje, debaty, i kolokwia. Angażuje się w wiele projektów interdyscyplinarnych i społecznych. Od 1999 roku przy Forum działa Galeria Austriacka. która pokazuje prace austriackich i polskich artystów w szerszym, międzynarodowym kontekście.
Współpracujemy też z Bibliotekami Austriackimi w Krakowie, Opolu, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie i Rzeszowie, które organizują własne imprezy kulturalne dotyczące Austrii, oraz z Instytutem Austriackim w Warszawie (kursy jęz. niemieckiego).

Edyta Łukaszewska — aktorka teatralna i filmowa, lektorka i reżyserka. Absolwentka wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Od 2002 roku związana z Teatrem Nowym w Poznaniu, współpracowała również z Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Dramatycznym i Teatrem na Woli w Warszawie oraz z Teatrem Polskim w Poznaniu.
Laureatka 3 miejsca na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1998 roku. W 2017 zdobyła nagrodę a festiwalu „Boska Komedia” w Krakowie za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą w spektaklu Będzie Pani zadowolona… Agaty Dudy-Gracz. W kwietniu 2018 roku jury Festiwalu Współczesnej Dramaturgii Węgierskiej DESZKA wyróżniło monodram Porno w wykonaniu Edyty Łukaszewskiej. W lipcu 2019 roku zadebiutowała w roli reżyserki monodramu W promieniach. Nieznane listy Marii Skłodowskiej-Curie na podstawie dramatu Artura Pałygi, wystawianego w Muzeum Marii Skłodowskiej -Curie w Warszawie.

 

Szczegóły

Data:
26 września 2019
Godzina:
18:00 - 20:00

Organizatorzy

Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Piękniejsza Strona Nauki

Miejsce wydarzenia

Austriackie Forum Kultury w Warszawie
ul. Próżna 7/9
Warszawa, 00-107
+ Google Map
Telefon:
22 526 88 00
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia

Dodaj komentarz