Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Spotkanie autorskie z prof. Tomaszem Pospiesznym

3 czerwca 2022 — 19:00 - 21:00

Ursynowski Dom Sztuki, Wydawnictwo Sophia i Piękniejsza Strona Nauki serdecznie zapraszają na premierowe spotkanie autorskie z prof. Tomaszem Pospiesznym, autorem książki pt. Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce.
Spotkanie poprowadzi Wojtek Szot – dziennikarz, krytyk literacki i kulturoznawca. Fragmenty książki przeczyta Helena Radzikowska, aktorka Teatru Papahema.
Spotkaniu towarzyszy wernisaż wystawy — Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce.
Książka Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce autorstwa Tomasza Pospiesznego została wydana przez Wydawnictwo Sophia w kwietniu 2022 roku.
Autor w oparciu o bogaty materiał źródłowy kompleksowo łączy wszystkie wątki i aspekty życia uczonej – nie unikając żadnego z tematów – daje najpełniejszy z możliwych portret Marii. Udowadnia, że na kształtowanie się umysłu uczonej i dokonania na polu naukowym oprócz wrodzonych uzdolnień ogromny wpływ miały: dom rodzinny, środowisko, przeżycia, wydarzenia polityczne, kontekst historyczny i napotkani ludzie. To wielowymiarowe i jakże pełne ujęcie życia i dzieła Noblistki jest długo oczekiwaną biografią, na którą zasługuje największa polska naukowiec-kobieta.
Tomasz Pospieszny – profesor UAM, doktor habilitowany nauk chemicznych, poznaniak i bibliofil. Pracuje w Zakładzie Produktów Bioaktywnych na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie zajmuje się chemią produktów naturalnych. Podziwia życie, pracę i wkład kobiet w tworzenie nauki.
Biograf m.in. Marii Skłodowskiej-Curie („Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce”, Warszawa 2022), Lise Meitner („Zapomniany geniusz. Lise Meitner – pierwsza dama fizyki jądrowej”, Gdynia 2016) i Ireny Joliot-Curie („Radowa księżniczka. Historia życia Ireny Joliot-Curie”, Gdynia 2017), a także autor książek: „Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla”, Warszawa 2019, „Nowa Alchemia czyli historia radioaktywności” (Wydawnictwo Sophia, Warszawa 2022) oraz współautor zbioru listów Marii Skłodowskiej-Curie: „Drogi Józiu. Listy Marii Skłodowskiej-Curie do rodziny w Polsce” (Warszawa, 2022). W 2017 roku uhonorowany medalem „100-lecia odkrycia radu”, przyznawanym instytucjom i osobom szczególnie zasłużonym w promowaniu dzieła Marii Skłodowskiej-Curie przez Towarzystwo Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie.
Współtwórca projektu edukacyjnego „Piękniejsza Strona Nauki”, który przybliża sylwetki zapomnianych twórczyń historii nauk ścisłych i medycyny poprzez wykłady, felietony, wystawy i prezentacje.

Szczegóły

Data:
3 czerwca 2022
Godzina:
19:00 - 21:00
https://fb.me/e/5iEtWqAfm

Organizatorzy

Piękniejsza Strona Nauki
Wydawnictwo Sophia
Dom Sztuki

Miejsce wydarzenia

dom sztuki wiolinowa
Wiolinowa 14
Warszawa, 02-785 Poland
+ Google Map
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia

Dodaj komentarz